image/svg+xml

{'cs': 'Porta coeli'}

Lokality Hnutí Brontosaurus

{'cs': 'Porta coeli'}

Lze na lokalitě pořádat nové akce?: Ano, na lokalitě lze organizovat další akce.

Popis lokality: NOVÁ lokalita Cisterciácký klášter založený ve 13. století královnou Konstancií na soutoků tří řek. Hrál důležitou roli při kolonizaci pralesa na moravsko-českém pomezí. Po několika stoletích prales vrací úder a začíná opět zarůstat klášterní sady a zahrady. Zajímavostí je, že v klauzurní části kláštera dosud žijí sestry cisterciačky podle řehole sv. Bernarda. Ideální termín: Na lokalitě se dá fungovat celoročně - topení plynem, měsíce mimo vegetační období jsou z hlediska práce zajímavější, protože se lépe bojuje s náletovými dřevinami. O prázdninách jsou zde většinou dobrovolnické tábory zahraničních skautů.

Jak dobrovolníci pomáhají (práce na lokalitě)?: "Čištění a obnova starých sadů - vystříhávání náletových dřevin, kosení, hrabání, pálení biouhlu. Práce v klášterních zahradách (vykopávání pařezů, terénní úpravy,...) Drobné stavební práce v klášteře (otloukání omítek, bourání příček,...) "

Čeho jsme v lokalitě dosáhli: Na lokalitě zatím proběhly jen tři víkendovky, ale už se nám podařilo vyklučit tzv. proboštskou zahradu a začali jsme se zakusovat do čištění starých sadů - kterých je dohromady 17 hektarů, takže tady toho ještě dost zbývá.

Plán péče – čeho chceme na lokalitě dosáhnout: Chceme vyčistit sady a pravidelně je kosit a spásat ovcemi, chceme ošetřit staré ovocné stromy a dosadit nové tak, aby sad fungoval jednou i produkčně. V klášterních zahradách chceme vytvořit prostor, který by mohli místní využívat k pěstování zeleniny. Když nebudou mít místní zájem, budeme tam pěstovat brambory, kterýma budeme krmit dobrovolníky.

Možnosti programu a vzdělávání: Vedle kláštera je rybník a hned vedle kláštera začínají sady, které pozvolna přecházejí v les, 10 minut chůze jsou pozůstatky rozestavěného hradu Čepička. 5 minut chůze od kláštera je park, který se dá využít na hry vyžadující rovnější plochu a méně stromů. Exkurze s výkladem k dějinám kláštera s možností navštívení míst, kam se normální návštěvníci nedostanou.

Zázemí na lokalitě: Bývalá klášterní škola, tři velké pokoje, každý cca pro 12 lidí, topení plynem, spaní na karimatkách na zemi, každý pokoj má vlastní koupelnu a záchod. Velká vybavená jídelna (talíře, hrnce, poháry na zmrzlinu) vaří se na plynu. Zájemci můžou spát pod hvězdami na zahradě, která ke klášteru přiléhá. Ke klášteru přiléhá vesnice Předklášteří, která se za řekou Svratkou mění v město Tišnov (zastávka rychlíků Brno-Praha se nachází cca 20 minut chůze od kláštera)

Kontakt na lokalitu: Jerry (přímo bydlí v klášteře, takže je možné lokalitu kdykoliv navštívit a seznámit se se zázemím)

Kontakt na někoho v HB: Tomáš Jerry Blaha: [email protected], 605074487

Dostupnost z Brna: Snadná (0-1,5h)

Comments